Vitaminhiány: mik a tünetek és mit tehetsz ellene?

vitaminhiany_tunetei

Ahogy lassan az idei nyár is a végéhez ér, ideje rákapcsolni immunrendszerünk erősítésére, hogy a hidegebb hónapokat influenza és egyéb megbetegedés nélkül vészeljük át. Ennek egyik hatékony módszere a megfelelő vitaminbevitel.

Vitaminokra egész évben szükségünk van, ahogy arról már írtunk is, azonban igaz, hogy a hideg időjárásban hajlamosabbak vagyunk a megfázásra. Ha vitaminhiánnyal indítjuk az influenzaszezont, sajnos sokkal nagyobb az esélye, hogy utolér minket egy kiadós megbetegedés.

Mik a vitaminhiány tünetei és mit tehetsz ellene? Cikkünkben minden fontos információt megtalálsz.

 

D-vitamin

A D-vitamin feladata a csontok egészségének megőrzése, ezért szervezetünk számára elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiséghez jusson. A jó hír az, hogy napi 30 perc a szabadban elegendő D-vitaminnal látja el a szervezetünket. Azonban ahogy beköszönt a tél, a napsugárzás nem elég ahhoz, hogy elegendő D-vitaminhoz jussunk, így könnyen kialakulhat vitaminhiány.

A D-vitamin az immunrendszer működését is támogatja, így hiánya esetén védtelenebbek vagyunk egyes megbetegedések ellen. Hiánya esetén hosszan elhúzódó légúti megbetegedéseket vagy influenzát tapasztalhatunk, illetve a fáradékonyság és depresszió is a D-vitamin hiányára hívja fel a figyelmet. A súlyosabb esetben gyakori csonttörést, csontritkulást és könnyen romló fogakat eredményezhet.

Mivel élelmiszerekből nem lehet felvenni a kellő mennyiséget, a vitaminhiányt táplálék kiegészítők formájában kell pótolni. A napi ajánlott mennyiség változó, különböző mennyiség javasolt felnőttek, gyerekek, idősek, túlsúlyosak és állapotos nők számára, így érdemes kikérni a háziorvos véleményét.

 

C-vitamin

A méltán híres C-vitamin pótlása is elengedhetetlen, hiszen ez a vitamin szükséges a kollagén-, a karnitin-, és az aminosavak termeléséhez, a szövetek regenerálódásához, és az érfalak szilárdságához. Ezen kívül fontos szerepet játszik a csontok és fogak egészségében is.

A C-vitamin hiányát számos tünet jelzi, ilyen többek között a krónikus fáradékonyság, kimerültség, sápadtság, gyengeség és fejfájás, amit a vitaminhiánya miatt kialakult vérszegénység is okozhat. A meggyengült erek szintén a vitaminhiány jelei lehetnek, ami gyakori kék-zöld foltokban, orr- és ínyvérzésben nyilvánul meg.

Átlagosan napi 100-150 mg C-vitamin ajánlott, ami már 3 dl frissen facsart narancslében megtalálható. Szerencsére C-vitamin sok más gyümölcsben is található, például az Emóció 7.84 italában található meggyben és fekete ribizliben is.

 

A-vitamin

Az A-vitamin elsősorban szemünk és bőrünk egészségéhez járul hozzá. Elengedhetetlen szerepet játszik a sejtek megújulásában és antioxidáns tulajdonságú, ezért javítja a látást és elősegíti a bőr regenerálódását.

Hiánya kellemetlen tünetekkel jár, ilyen a száraz haj, töredezett körmök és kiszáradt bőr. Mivel szemünk egészségéhez is hozzájárul, vitaminhiány esetén felléphet farkasvakság, kötőhártya száradás, és a szaruhártya elhomályosodása. Túlzott hajhullás esetén is gyanakodhatunk A-vitamin hányra.

Hiánya könnyen megelőzhető A-vitaminban gazdag ételek fogyasztásával: ilyen az összes zöld növény, mint például a sütőtök és a spenót, gyümölcsök, csukamájolaj, máj, vaj, tej, tojássárgája és még sok más étel.

 

E-vitamin

Az E-vitamin kevésbé ismert, mint a fent említett társai, pedig a téli időszakban igencsak fontos, mivel segít, hogy ellenállóbbak legyünk a baktériumokkal és fertőzésekkel szemben. Antioxidáns hatású, és a sejtek közötti kapcsolat fenntartásában is fontos szerepet játszik.

Hiánya a központi idegrendszer működésében mutatkozik meg, lassulhatnak a reflexeink, növekedhet a reakcióidőnk és romolhat az egyensúlyérzékünk is. Az E-vitamin hiány számos egyéb kellemetlen tünettel jár, így megfelelő pótlását komolyan kell venni. Többek között hajhullást, bőr kiszáradást, izomgyengeséget és a látásunk romlását is tapasztalhatjuk, ha E-vitamin hiány lép fel a szervezetünkben.

Hatásos gyulladáscsökkentőként is ismert, így influenzaszezonban különösen fontos szervezetünk számára. Az E-vitamin megtalálható minden zöld levelű zöldségben vagy gyümölcsben, különböző magvakban, tojásban, húsban és gabonafélékben. Mivel szervezetünk csak rövid ideig képes tárolni, érdemes táplálék kiegészítő formájában is szedni.